کشف ۴ مورد مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو در الیگودرز

احسان جهانیان اظهار داشت: در طول دو هفته اخیر چهار نفر در  شهرستان الیگودرز مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو مشاهده شده است که علائم بالینی این بیماری را داشته‌اند.

وی افزود: از این افراد نمونه آزمایش گرفته و به آزمایشگاه تهران ارسال شده که حداقل دو هفته زمان می‌برد تا جواب آزمایش دریافت شود ولی یک سری علائم بالینی مانند تب، دل درد، حالت تهوع، خون ریزی زیر پوستی و خون ریزی داخلی وجود دارد که احتمال این بیماری را بیشتر می‌کند.

فرماندار الیگودرز عنوان کرد: در طول 10 روز گذشته چهار مورد مشکوک به بیماری تب کریمه کنگو در شهرستان الیگودرز وجود داشته که دو نفر تحت درمان قرار گرفته و علائم این بیماری در این افراد مبتلا تشدید نشده و ترخیص شدند.

وی بیان کرد: دو نمونه حادتر که دو کودک در منطقه بشارت هستند در حال حاضر تحت درمان قرار گرفته‌اند و نمونه آزمایش به تهران ارسال  شده ولی تاکنون پاسخ قطعی از آزمایشگاه دریافت نشده که این افراد به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند.

جهانیان تصریح کرد: تاخیر حضور افراد مشکوک به این بیماری در بیمارستان می‌تواند خطرناک باشد اگر تا قبل از خون‌ریزی اعضای بدن و خون‌ریزی داخلی به مراکز درمانی مراجعه کنند به راحتی می‌توانند تحت درمان قرار گیرند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت در سطح کشور، روسای دانشگاه‌ها در استان ها و رئیس شبکه بهداشت در شهرستان‌ها در این زمینه مکلف اطلاع رسانی هستند خاطرنشان کرد: دستگاه‌های دولتی باید در زمینه پیشگیری کمک کنند، دامپزشکی باید در  روستاها و محل نگهداری دام سم پاشی کند چرا که عامل اصلی انتقال ویروس کنه است که باید از بین برود و با سم زدایی این حشره از بین می‌رود.

فرماندار الیگودرز گفت: مدیرکل دامپزشکی استان اعلام کرد تاکنون سه هزار و 500 لیتر سم رایگان در استان توزیع شده است، در شهرستان الیگودرز نیز مشکلی در زمینه سم زدایی وجود ندارد، گوشت دام عامل انتقال است که اگر 24 ساعت در یخچال نگهداری شود ویروس احتمالی از بین می‌رود