آخرین اخبار
کد خبر : ۴۹۴۶
به روز شده در : ۰۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
رییس دانشگاه لرستان گفت: دو دستگاه پیشرفتهCHNS-O و NIR در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه راه‌اندازی شد.
دکتر خسرو عزیزی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دستگاهCHNS_O   قابلیت اندازه‌گیری درصد کربن، هیدروژن، نیتروژن، گوگرد و اکسیژن در نمونه‌‌های مایع و جامد، آلی و معدنی را دارد .


وی ادامه داد: این سیستم با استفاده از احتراق نمونه در راکتور کوراتزی موجود در کوره الکتریکی  و همچنین ستون کروماتوگرافی شبیه به ستون کروماتوگرافیGC  توانایی تعیین درصد عناصر مذکور را دارد .

عزیزی افزود: این دستگاه برای آنالیز ترکیبات آلی، پلیمری، گیاهی، غذایی، کشاورزی، دارويي، سنتزی، معدنی و ...کاربرد دارد که شرکت سازنده  NC technologies (Costech)  کشور ایتالیا  و مدل دستگاهECS 4010  است .

رییس دانشگاه لرستان اضافه کرد: دستگاه دیگر دستگاه اتو انالیزورNIR  مدلDA7250  ساخت شرکت  perten   سوئد، نسل سوم دستگاهNIR  دیود بوده که به طور ویژه برای آنالیز مواد غذایی و محصولات کشاورزی طراحی شده است.

وی گفت: برای خرید دستگاهCHNS_O  مبلغ 330 میلیون تومان و برای خرید دستگاه اتو آنالیزورNIR  مبلغ 410 میلیون تومان هزینه شده است.

عزیزی عنوان کرد: این دستگاه دارای دقت قابل توجهی بوده و حاوی مشخصاتی مانند آنالیز سریع، راحتی استفاده از دستگاه، و استحکام است .

رییس دانشگاه لرستان یادآور شد: دستگاه مذکور برای طیف وسیعی از کاربردها کالیبره شده است و پارامترهایی مانند رطوبت، پروتئین، چربی و خیلی دیگر از پارامترها را در همه انواع مواد تعیین می‌کند.

وی با بیان اینکه  اتو انالیزور NIR  مدل  DA7250 قابلیت آنالیز همه انواع نمونه­‌ها، از  پودر گرفته تا قرص، مایع، خمیری و آبکی را دارد، تصریح کرد: این دستگاه دارای استاندارد  IP65  برای ممانعت از ورود گرد و غبار و آب به درون آن است و بدون نیاز به تهیه، تغییر و یا پردازش نمونه، به مدت 6 ثانیه آنالیز انجام می­گیرد و حاوی بسته کالیبراسیون برای غلات، خوراک دام و طیور و بسیاری از دانه­های روغنی است .

عزیزی عنوان کرد: رویکرد دولت تدبیر و امید تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاهی است و از مردادماه 93 تاکنون بیش از چهار میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی آزمایشگاه‌های دانشگاه لرستان هزینه شده است به طور مثال، آزمایشگاه مرکزی شماره دو واقع در دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان با زیربنای 800 مترمربع و اعتباری نزدیک به 700 میلیون تومان به بهره‌برداری رسید .

 

منبع: ایسنا
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: