آخرین اخبار
کد خبر : ۴۹۲۵
به روز شده در : ۰۱ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۹
معاون وزیر راه و شهرسازی:
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آثار تاریخی بروجرد نمونه‌ای بی‌بدیل از فرهنگ ایرانی و اسلامی است.

محمد سعید ایزدی در جلسه بررسی مسائل بافت‌های تاریخی بروجرد، اظهار کرد: شهرستان بروجرد دارای آثار، بافت تاریخی و طبیعتی زیبا است که متاسفانه از رونق اقتصادی و جذب گردشگر مطلوب برخوردار نیست.

وی افزود: مردم این شهر در بافت‌هایی از این شهر در شرایط سختی زندگی می‌کنند که برای رفع این مشکلات باید همکاری شود.

مدیر عامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران تصریح کرد: متاسفانه چهره بافت تاریخی و بناهای عظیم آن زنگار گرفته که نیازمند رسیدگی جدی است .

ایزدی اضافه کرد: نباید اجازه دهیم حادثه‌ای مانند پلاسکو در هیچ جای کشور تکرار شود و براین اساس باید بخشی از بازار بروجرد بخصوص کاروانسرای حافظی استحکام بخشی شود .

وی گفت: برای رونق بخشیدن به ساختار کهن بازار، مسجد جامع، مسجد امام(ره) و امامزاده جعفر(ع) به عنوان سه پروژه مهم بروجرد در اولویت برای ساماندهی و بهسازی قرار داده شوند.

ایزدی اضافه کرد: برای استحکام بخشی بازار بروجرد در مرحله اول 50 میلیون تومان در کاروانسرای حافظی هزینه می‌شود که در فاز اول رفع خطر انجام شود و باید استحکام بخشی این بخش از بازار به دلیل تردد شهروندان در اولویت قرار بگیرد .

وی با اشاره به فعالیت شرکت ایرانیان، خاطرنشان کرد: قرار است بروجرد به عنوان پایلوت اجرای طرح بازآفرینی بافت‌های فرسوده توسط شرکت ایرانیان قرار گیرد و این شهر به عنوان اولین الگوی نوسازی بافت‌های فرسوده قرار گیرد .

معاون وزیر راه با بیان اینکه در بروجرد 13 محله به عنوان سکونت‌گاه‌های غیررسمی وجود دارد، بیان کرد: عدم  سند مالکیت، زیرساخت‌ها و خدمات از مهمترین مشکل در این مناطق است.

ایزدی با بیان اینکه اگر مردم صاحب سند شوند می‌توانند تسهیلات دریافت کنند، افزود: از طریق بانک مسکن می‌توان ارائه تسهیلات را با توجه به استقبال افزایش داد.

مدیر عامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در ستاد بازآفرینی پایدار شهری تصریح کرد: برای احیای بافت‌های فرسوده، مسئولان و مدیران اولویت‌های شهرها را اعلام کنند .

ایزدی ادامه داد: برای تسهیل در کار بازسازی بافت‌های فرسوده شهر بروجرد نیاز به واسطه‌ای برای حل و فصل مشکلات و معارضین داریم که برای اولین بار نیز دفتر تسهیل‌گری نوسازی بافت فرسوده در بروجرد راه‌اندازی خواهد شد.

وی افزود: در کل کشور تاکنون 121 بنای تاریخی توسط ستاد بازسازی بافت فرسوده خریداری و بازسازی شده و در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است که هرکدام برای خودشان کارهای فرهنگی و اجتماعی در آنان انجام می‌دهند .

معاون وزیر گفت: یکی از حمام‌های تاریخی شهر بروجرد را در راستای جذب گردشگر خریداری و به بخش خصوصی جهت بهره‌برداری و کارهای فرهنگی و اجتماعی واگذار می‌کنیم .

معاون وزیر راه و شهرسازی درسفر یک‌روزه خود به بروجرد از بقعه امامزاده جعفر، مسجد امام خمینی(ره)، کوچه خوشبین درمحله جعفری، مسجد جامع و بیت آیت الله العظمی بروجردی و بازار تاریخی این شهرستان بازدید کرد .

منبع: ایسنا
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: