آخرین اخبار
کد خبر : ۴۸۶۵
به روز شده در : ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان:
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان گفت: حقوق نیروهای حق‌التدریس شاغل آموزش و پرورش لرستان از هفته‌های جاری پرداخت می‌شود.
خدانظر دریکوند شامگاه دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات مرکز آموزشی رفاهی معلم خرم‌آباد برگزار شد یکی از برنامه‌های آموزش‌وپرورش را سنجش سنجی دانش‌آموزان دانست و اظهار داشت: سنجش سنجی دانش‌آموزان از دوره ابتدایی شروع می‌شود و تا پایان دوره متوسطه دوم ادامه دارد که در این زمینه 23 پایگاه در سطح استان کار سنجش سنجی را انجام می‌دهند.

وی به فعال‌سازی پایگاه‌های اوقات فراغت آموزش‌وپرورش در فصل تابستان برای دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: در این راستا 156 پایگاه اصلی، 420 پایگاه اقماری و 30 کانون فرهنگی هنری در استان فعالیت دارد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان عنوان کرد: قانون بودجه 96 به آموزش‌وپرورش این اجازه را می‌دهد تا از بتوان فضاهایی که بلااستفاده با تغییر کاربری، تجاری‌سازی کرد که در استان نیز برای نهادینه کردن این موضوع و رسیدن به درآمد پایدار تلاش می‌شود.

مازاد و کمبود نیرو در برخی از شهرستان‌های لرستان

وی فصل نخست اعتبارات آموزش‌وپرورش را مربوط به حقوق و مزایا  دانست و گفت: از سال‌ها قبل آن ساماندهی درستی که باید در آموزش‌وپرورش صورت گیرد اتفاق نیفتاده است و اکنون در وضعیت کنونی در برخی از شهرهای استان با مازاد نیرو و در برخی شهرها با کمبود نیرو مواجه هستیم، برای نمونه در سلسله، کوهدشت، پلدختر و رومشکان مازاد نیرو داریم و در الیگودرز، بروجرد، دورود وازنا به‌شدت با کمبود نیرو مواجه هستیم.

دریکوند تصریح کرد: این نیروهای مازاد در آموزش‌وپرورش سر کلاس نمی‌روند و یا در ساعت موظف که باید 24 ساعت باشد کسری ساعت دارند به همین دلیل اعتباراتی که پرداخت می‌شود بهره‌وری ندارد بنابراین باید تا جایی که می‌توانیم مازاد نیرو را کم کنیم و به مکان‌هایی که کسری ساعت داریم بفرستیم.

وی اظهار داشت: برای رفع مشکل مازاد نیرو می‌توان نیروهای بازنشسته‌ای که 30 سال قبل بازنشسته شدند و به آن‌ها استمرار فعالیت داده‌شده است استمرار نداد چون خروج آن‌ها به‌منزله صرفه‌جویی در فصل اول اعتبارات است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان ادغام کلاس‌های یک‌پایه‌ای در یک مدرسه را گامی برای صرفه‌جویی در اعتبارات دانست و افزود: یکی از سیاست‌های آموزش‌وپرورش افزایش پوشش تحصیلی است.

فعالیت 1176 مدرسه زیر 15 دانش‌آموز در لرستان

وی خاطرنشان کرد: در سطح استان لرستان 447 مدرسه ابتدای بین یک تا پنج دانش‌آموز، 729 مدرسه بین شش تا 15 دانش‌آموز دارند.

دریکوند در رابطه با هوشمند سازی مدارس نیز اظهار داشت: در سال 95 هزار و 124 مدرسه و دو هزار و 190 کلاس درس هوشمند سازی شد.

وی بابیان اینکه درآمدهای اختصاصی آموزش‌وپرورش مستقیم به‌حساب خزانه واریز می‌شود و امکان برداشت از آن وجود ندارد، افزود: سال گذشته با ساماندهی این بخش توانستیم درآمدهای اختصاصی آموزش‌وپرورش را 45 درصد (بیش از دو میلیارد تومان) افزایش دهیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان با اشاره به اینکه 10 درصد درآمدهای اختصاصی در استان نگهداری می‌شود عنوان کرد: 90 درصد درامدهای اختصاصی به همان مراکز برمی‌گردد.

وی بیان کرد: یکی از سیاست‌های ما این است که با افزایش درآمدها، درآمد پایداری برای آموزش‌وپرورش ایجاد کنیم.

کمبود هنرجو در هنرستان‌های استان لرستان

دریکوند با اشاره به اینکه 35 درصد از دانش‌آموزان استان در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش تحصیل می‌کنند گفت: در هنرستان‌های استان به‌شدت با کمبود هنرجو مواجه هستیم به همین جهت تلاش می‌کنیم تا تعداد هنرجوها را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: دانش‌آموزان هنگام انتخاب رشته تحصیلی بیشتر به سمت رشته‌های دانشگاهی و پزشکی می‌روند و می‌توان گفت تنها 10 درصد به سمت رشته موردعلاقه خود می‌روند و 90 درصد دچار سرخوردگی می‌شوند که در این زمینه باید فرهنگ‌سازی انجام شود.

بدهی 8 میلیارد تومانی آموزش‌وپرورش به دستگاه‌های خدمات رسان

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان در بخش دیگری از سخنان خود به بدهی هشت میلیارد تومانی آموزش‌وپرورش به دستگاه‌های خدمات رسان مانند برق، گاز و آب اشاره کرد و گفت: در هشت‌ماهه گذشته با رایزنی‌های انجام‌شده حدود دو میلیارد تومان اعتبار دریافت شد.

وی اظهار داشت: آموزش‌وپرورش برای تامین و پرداخت این بدهی از سه طریق پیگیری از وزارت، افزایش درآمدهای اختصاصی و مشارکت‌های مردمی می‌تواند اقدام کند.

دریکوند افزود: آموزش‌وپرورش بدون کمک مردم قادر به اداره کردن آموزش‌وپرورش نیست که این کمک هم می‌تواند کمک فکری باشد و هم کمک‌های مشورتی و مالی.

وی عنوان کرد: آموزش‌وپرورش اجازه ندارد به خاطر پول دانش‌آموزان را از کلاس بیرون کند، مانع ثبت‌نام دانش‌آموز شود و یا کارنامه دانش‌آموزی را به دلیل عدم پرداخت هزینه ارائه ندهد اما به خانواده‌هایی که توان مالی دارند میگوییم که آموزش‌وپرورش به‌شدت به این نوع کمک‌ها نیاز دارد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان  بیان کرد: مسابقات کشوری کشتی دانش‌آموزی در استان لرستان برگزار می‌شود که هزینه برگزاری آن نیز به میزان 50 میلیون به‌حساب واریز می‌شود.

حذف 64 مدرسه کپری لرستان تا پایان سال 96

وی تصریح کرد: در استان لرستان حدود 64 مدرسه، کپری، نیمه کپری، خشتی و گلی وجود دارد که در جلسه‌ای که با حضور استاندار لرستان برگزار شد بنا شد مصالح ساخت مدرسه جدید تامین و تا آخر سال 96 تمامی این مدارس حذف شوند.

دریکوند در رابطه با مسئله تنبیه بدنی دانش‌آموزان نیز اظهار داشت: هیچ معلمی حق تنبیه دانش‌آموزان را ندارد، برای اینکه اگر دانش‌آموزی قوانین مدرسه را رعایت نکند سازوکارهایی وجود دارد که چه برخوردهایی داشته باشیم.

موضوع تنبیه بدنی دانش‌آموز خرم‌آبادی در دست بررسی

وی در رابطه با تنبیه بدنی دانش‌آموز مقطع سوم راهنمایی در خرم‌آباد نیز افزود: اگر موردی از تنبیه بدنی پیش بیاید بدین شکل برخورد می‌شود که فرد خاطی را به هیئت بدوی تخلفات اداری معرفی می‌کنیم که در آن مورد نیز این اتفاق افتاده است و پرونده در جریان است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان در رابطه با انتصاب‌های آموزش‌وپرورش عنوان کرد: در بحث انتصاب‌ها دولتی که روی کار می‌آید و مردمی که به یک دولت اعتماد می‌کنند علی‌القاعده مدیرانش را از حامیان آن دولت انتخاب می‌کنند، همیشه این‌گونه بوده و خواهد بود.

انتخاب روسای ادارات از بین طرفداران دولت

وی بیان کرد: امروز مردم به نوع دیگری از تفکر اعتماد کردند و ما موظف هستیم نیروهایی که به‌عنوان روسای ادارات انتخاب می‌کنیم به‌طور یقین از بین نیروهایی باشد که طرفدار تفکر دولت هستند.

دریکوند در رابطه با پرداخت معوقات فرهنگیان تصریح کرد: اعتبارات ما اندک و مشکلات زیاد است بنابراین به آن میزان که اعتبار می‌دهند تامین می‌کنیم.

وی اظهار داشت: مردادماه سال گذشته حدود 140 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت معوقت فرهنگیان آمد که پرداخت شد؛ برخی از همکاران نیز از سال 89 طلب‌هایی داشتند که به دلیل نبود اعتبار پرداخت‌نشده بود که در ابتدای سال 96 بیش از 80 درصد از آن پرداخت شد.

پیگیری پرداخت حقوق‌های نیروهای قراردادی، سرباز معلم و حق‌التدریس

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان افزود: پرداخت حقوق‌های نیروهای قراردادی، سرباز معلم و حق‌التدریس دربند«سایر» بوده که باید به بند «واو» بیاید در این زمینه نیز از طرق وزارت خانه پیگیری‌هایی انجام‌شده تا بتوانیم حقوق آن‌ها را به بند «واو» بیاوریم و ماهانه پرداخت شود که در این قسمت نیز روز گذشته حل‌شده و برای خردادماه حقوق در فیش‌های حقوقی آن‌ها لحاظ می‌شود.

عدم توان پرداخت اضافه‌کار اداری به مدت 2 سال

وی با اشاره به اینکه مبلغی از حقوق نیروهای حق‌التدریس شاغل از هفته‌های جاری پرداخت می‌شود عنوان کرد: هزینه اضافه‌کار اداری به دلیل عدم اعتبار حدود هفت ماه و هزینه مأموریت‌های اداری مدت دو سال (94و 95) است که پرداخت‌نشده است که بد جد پیگیر هستیم تا پرداخت شود.

دریکوند بیان کرد: در هر جامعه‌ای هر بخشی از فرهنگ، فرهنگ آرمانی است و هر نهاد فرهنگی تلاش می‌کند فرهنگ را تولید و زمینه‌ساز بخش آرمانی فرهنگ شود.

وی گفت: تا اعتماد اجتماعی نباشد کار فرهنگی اتفاق نمی‌افتد به همین جهت در آموزش‌وپرورش تلاش می‌کنیم تا روزبه‌روز اعتماد اجتماعی را بالا ببریم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان لرستان عنوان کرد: یکی از مشکلات آموزش‌وپرورش عدم اعتماد بین نیروهای آموزش‌وپرورش و نیروهای ستادی است که ریشه آن به دلایل متعددی برمی‌گردد که تلاش می‌شود بتوانیم این اعتماد را روزبه‌روز بیشتر کنیم.

لزوم آموزش فرزند پروری به خانواده‌ها

وی به وجود برخی آسیب‌های اجتماعی در جامعه اشاره کرد و بیان کرد: برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی تلاش می‌شود تا فرزند پروری را به خانواده‌ها آموزش دهیم.

دریکوند گفت: ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی عدم شناخت مهارت زندگی و عدم به‌کارگیری مهارت اجتماعی است که باید بتوانیم مهارت نه گفتن در مقابل خواسته‌های نامعقول را به دیگران آموزش دهیم.

 

منبع: تسنیم
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: