آخرین اخبار
کد خبر : ۳۸۱۸
به روز شده در : ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵
وجود بافت‌های فرسوده شهری و روستایی در استان لرستان معضلی جدی بوده و در حال حاضر بیشترین بافت فرسوده در میان شهرهای استان در دو شهر خرم‌آباد و بروجرد وجود دارد و با توجه…

وجود بافت‌های فرسوده شهری و روستایی در استان لرستان معضلی جدی بوده و در حال حاضر بیشترین بافت فرسوده در میان شهرهای استان در دو شهر خرم‌آباد و بروجرد وجود دارد و با توجه به‌قرار گرفتن این دو شهر در محدوده لرزه‌خیزی زیاد و بسیار زیاد چاره‌اندیشی در این زمینه ضروری است.

زلزله در کمین بیش از هزار هکتار بافت فرسوده

وقوع زلزله‌های متعدد در شهر بروجرد که همواره با خساراتی همراه بوده خود به‌تنهایی نمونه‌ای از تبعاتی است که در صورت وقوع زلزله‌ای دیگر می‌تواند گریبان شهرهای استان را بگیرد و خسارات جبران‌ناپذیری به بار بیاورد.

استان لرستان به علت قرار داشتن بر روی لرزه‌ زمین‌ساخت زاگرس از نواحی لرزه‌خیز ایران است و وقوع زمین‌لرزه‌های مخرب در سیمره، سیروان، دشت سیلاخور و بروجرد در ادوار مختلف تاریخی بهترین گواه لرزه‌خیزی این منطقه است.

رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران لرستان در این رابطه بابیان اینکه در شهرهای لرستان بیش از هزار و ۱۳۰ هکتار بافت فرسوده وجود دارد اظهار داشت: هم‌اکنون شهر بروجرد درزمینهٔ داشتن بافت‌های فرسوده در رتبه نخست استان قرار دارد.

خطر بیخ گوش ۳۰۰ هزار لرستانی

وی بابیان اینکه در شهر بروجرد بیش از ۲۵۷ هکتار بافت فرسوده وجود دارد عنوان کرد: همچنین شهر خرم‌آباد به لحاظ وجود بافت‌های فرسوده در رتبه دوم لرستان قرار دارد.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان بیان داشت: در شهر خرم‌آباد نیز ۲۵۴ هکتار بافت فرسوده وجود دارد.

آریایی بابیان اینکه کمترین میزان بافت فرسوده شهری در شهر الشتر وجود دارد، عنوان کرد: با توجه به نوساز و جدید بودن این شهر کمترین میزان بافت فرسوده در مرکز شهرستان سلسله قرار دارد.

وی گفت: بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار لرستانی در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند.

بیشترین بافت فرسوده در مرکز شهرها است

وی مناطق دارای بافت فرسوده لرستان شامل «اسدآبادی»، «درب دلاکان»، «باغ دختران»، «پشته حسین‌آباد» و … است تصریح کرد: همچنین مناطقی مانند «جعفری»، «سعدی» و … نیز در شهر  بروجرد دارای بافت فرسوده هستند.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان بابیان اینکه عمده این بافت‌های فرسوده در نقاط مرکزی شهرهای لرستان قرار دارند گفت: متأسفانه عدم مشارکت مردم در بازسازی خانه‌های زمینه را برای وقوع خطر برای ساکنان خانه‌های این مناطق فرسوده فراهم کرده است.

آریایی با تأکید بر اینکه دولت و بانک‌های تسهیلات لازم را برای بازسازی بافت‌های فرسوده پرداخت می‌کند گفت: بااین‌وجود مردم حاضر به بازسازی خانه‌های خود نیستند.

 مردم برای بازسازی خانه‌های فرسوده خود پیش‌قدم شوند

وی معتقد است برای ساماندهی این وضعیت باید خود مردم پیش‌قدم شوند و ادامه داد: شهرداری نمی‌تواند به‌اجبار مردم را وادار کند که مغازه‌های خود را مقاوم‌سازی کنند بلکه باید خود مردم پای‌کار بیایند.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان بابیان اینکه مردم در برخی مناطق منتظر مانده‌اند تا زلزله بیاید و بعد خانه‌هایشان را درست کنند، ادامه داد: چندین سال است که از طریق رسانه‌ها و صداوسیما به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود که لرستان لرزه‌خیز است و باید مردم برای مقاوم‌سازی خانه‌های خود اقدام کنند

آریایی مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده شهری استان را گرو مشارکت و عزم جدی مردم دانست و بیان داشت: درصورتی‌که خود مردم در این زمینه استقبال نکنند نمی‌توان کار چندانی انجام داد.

Top of Form

Bottom of Form

 

منبع: مهر
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: