آخرین اخبار
کد خبر : ۳۸۱۶
به روز شده در : ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۶
زاگرس خودرو بروجرد یکی از کارخانه های بروجرد است که پنج سال پیش 400 کارگر را اخراج کرد و موتورکارخانه زاگرس خودرو بروجرد همچنان خاموش و جوانان از وعده اشتغال در این کارخانه ناامید شده اند.

به گزارش سفیر افلاک حدود 20 سال پیش و در سال 75 بود که خبری در راستای راه انداری کارخانه خودروسازی بروجرد در شهر اشترینان به میان آمد، خبری که موجی از خوشحالی را برای جوانان و خاتمه بیکاری آنها به وجود آورد.

 در همین سال کار احداث کارخانه خودرو سازی بروجرد آغاز شد و در سال 81 اولین محصول این کارخانه با نام "پروتون" وارد بازار شد که بیش از 400 کارگر از بروجرد و اشترینان در این کارخانه مشغول به کار شدند.

راه‌اندازی خط مونتاژ خودروهای دیگر از فعالیت هایی این کارخانه بود و رونق اقتصادی در این کارخانه به اوج خود رسیده بود تا این که 10 سال بعد از فعالیت این کارخانه زمزمه های بی رونقی، رکود، مشکلات مالی، بدهی  و اخراج کارگران شنیده شد.

در سال 91 بود که 400 کارگر این کارخانه به دلایلی از کار اخراج شدند و موجی از بیکاری و ناامیدی در بین جوانان شهرستان بروجرد ایجاد شد اما قرار بود مشکلات این کارخانه به زودی حل شود و کارگران بازگشت به کار شوند که متاسفانه بعد از گذشت پنج سال موتور این کارخانه همچنان خاموش است.

 البته در این مدت وعده های بسیار زیادی مبنی بر فعالیت مجدد این کارخانه گفته شده اما متاسفانه هیچگونه اقدام چشم گیری صورت نگرفته و جوانان این شهرستان از وعده اشتغال ناامید شده اند.

 بسیاری از جوانانی که در این کارخانه مشغول به کار بودند و بعد از سالها کار اخراج شدند یا به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند و یا اقدام به دستفروشی کرده تا روزگار آنها بگذرد.

 با توجه به این که این کارخانه در اشترینان قرار دارد و جوانان زیادی از این شهر مشغول به کار بودند اما با تعطیلی این کارخانه دوباره بیکار شدند و به نظر می رسد تلاشی برای احیای این کارخانه و اشتغال جوانان وجود ندارد.

جای تعجب نیست که این کارخانه هم در ردیف کارخانه های کاشی جم، سامان کاشی و کارخانه های دیگری که فقط و فقط پیگیری هاییب برای رفع مشکلات و احیای مجدد انجام می شود و نتیجه ای ندارد، قرار گرفته است.

 کامران فرشید" رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت: امسال برای احیای مجدد کارخانه زاگرس خودرو بروجرد شرکت عظیم خودرو وارد کار شد که 70 درصد سهام زاگرس خودرو بروجرد توسط شرکت عظیم خودرو خریداری شده است.

وی اضافه کرد: با راه اندازی مجدد این کارخانه کارگران جذب کار می شوند و خط تولید در این کارخانه رونق می یابد اما نمی توان تاریخی دقیق را برای فعالیت مجدد اعلام کرد.

"علی کورانی فر" فرماندار بروجرد گفت: هم اکنون 92 کارگر در این کارخانه مشغول به کار هستند البته تولیدی در این کارخانه انجام نمی شود و برای شرکت های خارج از استان کارهایی انجام می دهند.

 وی اضافه کرد: متولیان مربوطه به دنبال این هستند که چرخ این کارخانه دوباره بچرخد و محصول اصلی این کارخانه دوباره تولید شود که در این راستا با 2 برند در حال رایزنی هستند.

 به گفته وی با توجه به این که برای تولید پروتون رغبت و تمایلی وجود ندارد اما در مجموع اگر با تولید پروتون به توافق برسند ظرف مدت 6 ماه آینده این خودرو در مدار تولید قرار می گیرد و اگر به دنبال محصولات دیگر و خطوط جدید باشند تابستان 96 رونق در این کارخانه وجود داردو فعالیت این کارخانه آغاز می شود.

 بنا بر این گزارش؛طی سال های اخیر حدود 60 درصد صنایع بروجرد تعطیل و نیمه تعطیل شده که تا کنون وعده های بی پایان برای احیای مجدد این کارخانه ها محقق نشده است و باید سوال کرد آیا مسئولین برای احیای این کارخانه تلاش می کنند؟

 

عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: